„Gnejsy we Włókach” w ciągu ostatnich lat zmieniły się z miejsca zaniedbanego i zapomnianego w obiekt stanowiący atrakcję turystyczną terenu. Jest to przykład wielokierunkowego wykorzystania pomnika przyrody nieożywionej. Już teraz jest on chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców gminy Dzierżoniów, jak i turystów.
To wyjątkowe miejsce w skali regionu i – jak twierdzą odwiedzający – prawdziwa lokalna perełka.
W środkowej części wyrobiska, obok wysychającego latem stawku, znajduje się najbardziej interesująca wychodnia skał przeobrażonych. Występują tu migmatyczne gnejsy oligoklazowo – biotytowe z wtrąceniami skał wapienno-krzemianowych, nieraz biszkoptowo przewężone. Stanowisko jest szczególnie cenne ze względu na występowanie wielu różnych tekstur migmatytów na bardzo małej powierzchni wychodni. Opisywane są tekstury: dykcjonitów, flebitów, warstewkowe, fałdowe, szlirowe, smużyste, nebulityczne, homofaniczne i plamiste.
Od początku 2016 roku rozpoczęły się intensywne prace zmierzające do przywrócenia temu miejscu jego unikatowego charakteru. Obejmowały one przede wszystkim uporządkowanie terenu poprzez usunięcie zbędnej roślinności.
Równolegle trwały prace nad stworzeniem optymalnej koncepcji zagospodarowania „Gnejsów”. Pomocą w ich opracowaniu służyli m.in. studenci z Chin oraz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.